Pochodzenie towarów (origin of goods)

To bardzo obszerny temat i bardzo ważny zarazem. Pochodzenie towarów wpływa bowiem na wysokość należności celnych przywozowych, dokładnie na wysokość stawki celnej.

Ważne: przy dopuszczeniu towaru do obrotu trzeba udokumentować pochodzenie towaru

Towar może pochodzić np. z Chin, Włoch czy Norwegii. Pochodzenie towaru może być:

a) preferencyjne b) niepreferencyjne

ad a) preferencyjne pochodzenie skutkuje zastosowaniem niższych niż konwencyjne stawek celnych, preferncyjne pochodzenie musi być udokumentowane, w praktyce, najczęściej stosowanym dokumentem pochodzenia jest: świadectwo EUR 1 oraz odpowiednia deklaracja na fakturze złożona przez eksportera.

I tu stosuje się ważną zasadę, o której często zapominamy: deklaracja na fakturze jest dokumentem pochodzenia tylko dla towarów do wartości 6000 EUR, powyżej tej wartości musimy posiadać EUR 1,

(UC bardzo lubią sprawdzać zgłoszenia,  gdzie uznano preferencyjne pochodzenie towaru, weryfikują takie zgłoszenia nawe po kilku latach, warto więc kontrolować takie dopuszczenia do obrotu i nie ufać do końca Agencjom Celnym, nie są przecież nieomylni, w mojej praktyce zdażyło mi się kilka takich weryfikacji, na szczęście kwoty dopłaty należności  nie były duże )

chyba, że : deklaracja na fakturze jest złożona przez upoważnionego eksportera (deklaracja będzie posiadała odpowiedni numer takiego eksportera) wtedy wartość faktury nie jest istotna i możemy spokojnie preferencje zastosować;

Wymienione powyżej dowody pochodzenia postaram się omówić dokładnie w następym rozdziale.

ad b) niepreferencyjne pochodzenie – jest ustalane dla zastosowania konwencyjnych stawek celnych i też musi być udokumentowame, ale tu wystarczy  jakikolwiek zapis na fakturze, liście przewozowym świadczący o tym skąd towar pochodzi, najczęściej jest to np. country of origin Taiwan lub origin Tajwan lub c/o Taiwan ; gdy nie stosujemy preferencji Urzędu Celne nie są takie skrupulatne w sprawdzaniu dokumentowania pochodzenia, często wystarczy nasze oświadczenie na którym napiszemy skąd towar pochodzi.

Pochodzenie towarów reguluje, ale bardzo ogólnie Rozdział 2 Wspólnotowego Kodeksu Celnego.

 Tak więc dla niepreferencyjnego pochodzenia towarów stosujemy zasady:

- towarami pochodzącymi z danego kraju są towary całkowicie uzyskane w tym kraju: produkty mineralne, roślinne, zwierzęta, ryby itp. z tego kraju;

- towar, w którego produkcję zaangażowany jest więcej niż jeden kraj jest uznawany za pochodzący z kraju, w którym został poddany ostatniej istotnej, ekonomicznie uzasadnionej obróbce lub przetworzeniu, które spowodowało wytworzenie nowego produktu lub stanowiło istotny etap tego wytwarzania;

dla preferencynego pochodzenia- wystarczające przetworzenie wymaga  spenienia reguł, określonych we Wspólnotowym Kodeksie Celnym, Rozporządzeniu Komisji nr 2454/93 i w umowach dwustronnych zawartych między Wspólnotą a krajem trzecim.

This entry was posted on czwartek, Styczeń 21st, 2010 at 10:39 and is filed under Bez kategorii. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

One Response to “Pochodzenie towarów (origin of goods)”

 1. Asia Says:

  świadectwo oryginalności

  sprowadziłam testowo bieliznę z USA, paczka USPS trafiła na UC w Warszawie na Łączyny. Po dokonaniu opłaty , przesłaniu dokumentów typu przetłumaczona faktura + kopia dowodu otrzymałam paczkę przyniesioną przez listonosza i jemu płaciłam należności celne i otrzymałam dokumenty potwierdzające dokonanie odprawy i wprowadzenie towaru na obszar RP.

  Przy firmie konieczne jest świadectwo oryginalności.

  A pytanie moje brzmi :
  -jeśli kupię ponownie bieliznę w USA jako osoba prywatna, oclę ją jako osoba prywatna – bo wtedy nie chcą świadectwa oryginalności i będę miała dokument dopuszczający towar do obrotu w Polsce i sprzedam firmie ten towar umową kupna – sprzedaży + przekażę dokumentację z UC, to czy wszystko jest w porządku i nikt się nie będzie czepiać ???

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.