pizzeria gniezno

   Pizzerie w mieście Gniezno z szeroką ofertą pizz i przekąsek miami.com.pl


VAT

Definicja: vat (podatek od wartości dodanej) to podatek pośredni, dla przedsiębiorcy powinien być neutralny, ponieważ faktycznie obciąża końcowego konsumenta.

Przedsiębiorca płaci VAT przy zakupie towaru, ale potem gdy towar sprzedaje dalej znowu go nalicza i przenosi na nabywcę, w konsekwencji faktycznie VAT pokryje osoba, która towar lub usługę skonsumuje (nigdzie dalej nie przekaże).

Podstawowa stawka VAT : 22%

ale są również w wypadkach określonych przez prawo stosowane stawki: 7%, 6%, 3%, 0% oraz sprzedaż zwolniona z VAT.

Sposób obliczania VAT, który jest elementem długu celnego (czyli podczas dopuszczenia towaru do obrotu): wartość celna towaru plus należne cło plus koszty transportu na terenie Unii Europejskiej do pierwszego miejsca przeznaczenia i to wszystko razy 22% równa się VAT stanowiący składnik długu celnego.

Ważne: VAT prawidłowo obliczony i zapłacony nie jest naszym kosztem, wszak przecież go przerzucimy na innych, dodatkowym kosztem jest za to cło, które to podniesie nam cenę towaru i musimy brać to pod uwagę przy wszelkich kalkulacjach .

Tematyka podatku VAT jest bardzo obszerna, nie mam tutaj ambicji dorównania portalom i serwisom, które specjalizują się w tej tematyce. Mogę jedynie polecić moja ulubioną stronę Ministerstawa Finansów, do której link zamieściłam na stronie głównej (wszystko o VAT) . Jest tam mnóstwo aktualnych i szczegółowych informacj, które co bardzo istotne, bazują na aktach prawnych.

This entry was posted on poniedziałek, Styczeń 11th, 2010 at 10:26 and is filed under Bez kategorii. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

8 Responses to “VAT”

 1. rafal Says:

  Witam, mam pytanie dotyczące importu towarów. W marcu dokonałem importu towarów, wszelkie procedury przeprowadziła za mnie agencja celna, która posiada upoważnienie do wykonywania w moim imieniu wszelkich formalności w urzędzie celnym. Zapłaciłem w marcu podatek VAT od importu towarów, natomiast w kwietniu otrzymałem pocztą dokumenty celny SAD, oryginał FV. Nie znam się na przepisach celnych na dokumencie SAD jest pieczątka “towar objęto procedurą dopuszczenia do obrotu”. Przepisy podatkowe pozwalają odliczyć mi VAT z dokumentu SAD zasadniczo z chwilą jego otrzymania za wyjątkiem przypadków w których w imporcie towarów zastosowano procedurę uproszczoną polegającą na wpisie do rejestru zgodnie z przepisami celnymi oraz w przypadku decyzji celnych (po przyjęciu zgłoszenia celnego podatnik wystąpić do naczelnika urzędu celnego o wydanie decyzji określającej podatek w prawidłowej wysokości). Nie wiem czy w moim przypadku zastosowano wpis do rejestru lub wystąpiono o wydanie decyzji. Czy mogę się tego dowiedzieć z dokumentu SAD ? Bardzo proszę o pomoc.

 2. Aneta Says:

  Wszystko jest w porządku, otrzymałeś dokument SAD więc jest pewne, że towar został prawidłowo dopuszczony do obrotu. Nie musisz już na nic czekać, możesz spokojnie odliczyć VAT. Nie jest to ani procedura uproszczona ani decyzja, a oryginalny dokument SAD uprawnia Cię do odliczenia VAT-u. Powodzenia i pozdrawiam.

 3. Asia Says:

  Witam,
  chce sprowadzac bielizne z USA i sprzedawac w sklepie internetowym w PL. Nie beda to jakies wielkie przesylki. Zazwyczaj paczka dotrze do mnie do domu ( siedziby firmy ) . I co wtedy ? Co zrobic zeby towar wprowadzic do legalnego odsprzedania ? Pytalam juz w US, UC, agencjach celnych – kazdy mowi co innego. Jesli paczka bedzie o wartosci ponizej 150 EURO, lub przyjdzie do mnie z zapiskiem na kopercie : dopuszczone do obrotu ???
  Takie paczki z takim zapiskiem juz dostawalam jak kupowalam bielizne prywatnie. Czy w kazdym przypadku musze to zglosic ?
  Pozdrawiam, Asia

 4. Aneta Says:

  Witam
  jeśli na przesyłce widnieje napis – dopuszczono do obrotu, a towar ma faktycznie taką wartość celną (faktura za towar nie będzie wyższa) to nie musisz tego zgłaszać. Najlepiej zachować papier z tym zapiskiem. Jeśli nie masz takiej adnotacji zwróć się do firmy kurierskiej o odpowiednie oświadczenie – czyli takie, że przesyłka została dopuszczona do obrotu. Wtedy będziesz już miała wszystko co potrzeba do zaksięgowania towaru. Pozdrawiam.

 5. Putana.Malaka Says:

  Witam serdecznie,

  Chciałbym się dowiedzieć jak wygląda sprawa nałożenia podatku VAT na uszkodzone urządzenie sprowadzone ze Stanów Zjednoczonych, lecz może zacznę od początku.

  Kupiłem w drodze licytacji na amerykańskim eBayu maszynę do drukowania. Chciałbym zaznaczyć, iż maszyna została wylicytowana, jako uszkodzone, używane urządzenie, co było oczywiście zaznaczone w aukcji. Całość kosztowała $ 515. Wszystko to sprowadziłem do Polski na osobę prywatną (zakup oczywiście również na osobę prywatną) za pomocą firmy POLAMER za kwotę $ 400. W tym momencie cały zestaw czeka w magazynie Agencji Celnej POLAMER.
  Od pewnego czasu szukam na stronie Służby Celnej informacji pod moim kątem, lecz niczego konkretnego nie mogę znaleźć. Maszyna jest używana i do tego uszkodzona co jest udokumentowane i jest przeznaczona wyłącznie do użytku osobistego, nie na do dalszej odsprzedaży.
  Szukałem, w sumie wciąż szukam informacji i gdzieniegdzie pojawiają się zdania na ten temat, iż w sytuacji gdy urządzenie jest używane (w moim przypadku dodatkowo uszkodzone) Służba Celna może nie nałożyć podatku VAT. Nie wiem jednak czy ma to naprawdę odzwierciedlenie w rzeczywistości.

  Chciałbym się zapytać, jakich i czy w ogóle mogę się spodziewać ze strony Agencji Celnej podatków na sprowadzone przeze mnie urządzenie?

 6. Aneta Says:

  Witam, niestety nie mam dla Ciebie dobrych wieści. Według mojej wiedzy będziesz musiał zapłacić VAT i pewnie też cło. Zastanów się czy nie lepiej aby maszyna była na firmę, wtedy przecież VAT odliczysz. Nie szkodzi, że maszyna jest używana, dzięki temu ma przecież niższą wartość celną niż nowa. Dla pocieszenia dług celny nie będzie duży. Dla twojego i mojego spokoju porozmawiaj jeszcze z Agencją Celną, oni powinni wiedziec co i jak, a jak Cię to nie przekona zadzwoń na Informację Celną swojego Urzędu Celnego. Pozdrawiam.

 7. Putana.Malaka Says:

  Witam ponownie.
  Dziękuję za odpowiedź.
  Odebrałem już maszynę. Poniosłem następujące koszty:

  Transport 1345,28 zł
  Należności celne 842 zł
  Odprawa towaru – 1 poz. SAD 390 zł
  Opłata za przelew 20 zł

  Przypomnę, że koszt maszyny równy był $515 czyli 1654,39 zł na dzień odprawy tj. 9 lipca.

  Nie rozumiem jednak kilku rzeczy rzeczy. Może podam poszczególne pozycje karty numer 8 -bodajże formularza SAD

  23 Kurs waluty : 3.3054

  42 Wartość pozycji: 515.00

  45 Korekta: “puste pole”

  46 wartość statystyczna: 3827

  47 Obliczanie opłat

  Typ Podstawa opłaty Stawka Kwota MP
  A00 3827 0 0 L
  B00 3827 22 842 M
  Razem 842 M

  Niestety po powrocie do domu doszukałem się kilku niejasnych dla mnie rzeczy:

  1. W polu numer 23 widnieje kurs waluty 3.3054, jednak w tym dniu kurs wynosił 3.2124. W jaki sposób celnicy określają wysokość danej waluty?

  2. Rozumiem, że pozycja numer 42 określa koszt zakupu urządzenia. $515 co jest równe 1654,39 zł zgodne z wartością dolara z dnia 9 lipca.

  3. Pole 45 nie zostało wypełnione przez urzędnika celnego.

  4. Pole 46, niestety nie rozumiem co dokładnie określa ta wartość. Znalazłem w jaki sposób ją wyliczyć:

  “pole 46 = (pole 42 – pole 45) x pole 23 : przelicznik ilościowy waluty podany w tabeli kursowej”

  czyli

  3827 = (515 – 0) * 3.3054 * ?
  3827 = 1699,5 / x
  x = 1699,5 / 3827
  x = 0,44 czyli jest to “przelicznik ilościowy waluty podany w tabeli kursowej”, lecz tak naprawdę nie rozumiem co dokładnie on oznacza.

  5. Rozumiem, że pozycja 47 przedstawia kwotę obliczonego Vatu równą 842 zł. Dlaczego jednak ta kwota jest aż tak wysoka? Używając wielu kalkulatorów kwota wychodzi znacznie niższa.

  Mam wątpliwości również co do kosztów transportu, gdzie miały one wynosić $400. Przeliczając po kursie z dnia 9 lipca koszt ten powinien wynosić 1285 zł a po przeliczeniu wg. kursu 3.3054 kwota sięga 1322 zł. Niestety nigdzie nie mam dokumentu, który by przedstawiał czarno na białym ile dokładnie wyniósł koszt przesyłki, jedynie posiadam dowód zapłaty wypełniony w kasie Agencji Celnej Polamer, który zamieszczam poniżej.

  Na jednym z rachunków (wypełnionych ręcznie) widnieją pozycje:

  Nazwa towaru/usługi Ilość J.m. Cena Wartość

  Koszty transportu paczki 1048,-
  M-Wa 1272,08
  Koszty obsługi “krajowej?” 60.- 22% 13,20 73,20
  -nie mogę odczytać końcówki
  Razem 1345,28

  Chciałbym się na koniec zapytać czy istnieje jakakolwiek możliwość odliczenia tego podatku przez osobę prywatną? Czy mógłbym poprosić o rozwianie moich wątpliwości przedstawionych powyżej? :)
  Jeszcze raz dziękuję za poprzednią odpowiedź.

 8. Aneta Says:

  Witam, jestem obecnie na urlopie i stąd ta zwłoka w odpowiedzi. Postaram się odpowiedzieć na pytania, na które znam odpowiedź bez głębszej analizy. Przede wszystkim kurs waluty (chcę o tym niebawem dokładnie napisać), jest coś takiego jak tzw. kurs celny, jest ustalany na cały miesiąc, musisz to sprawdzić na stronie ministerstwa finansów w dziale służba celna znajdziesz odpowiednie tabele, najczęściej jednak ten kurs jest inny niż np. kurs NBP. Dlatego pewnie myślisz, że jest błędny. Następnie – koszty transportu, jeżeli nie przedstawiłeś faktury lub oświadczenia ile te koszty wynosiły naliczyli Ci wyższe koszty (są to tzw. stawki IATA – statystyczne koszty przypisane do danej wagi ) i dlatego są wyższe. Koszty doliczyli do wartości maszyny i dlatego wyszedł wyższy VAT. Kwota Vat jest obliczona dobrze 3827 x 22% daje 842. Niestety wydaje mi się, że osoba prywatna nie może tego VAT odzyskać. Najwyżej jak będziesz maszynę odsprzedawał firmie to sprzedaj ją drożej o VAt, którego nie jesteś w stanie odzyskać. Na razie tyle, pytaj dalej jeśli coś Cię jeszcze niepokoi, niedługo wracam z urlopu i będę bardziej dyspozycyjna. Pozdrawiam.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.