Uszlachetnianie bierne (Outward processing)

Ta gospodarcza procedura celna pozwala na wywóz towarów poza Unię Europejską, a później ich powrotny przywóz na teren Unii bez zapłaty cła (z całkowitym lub częściowym zwolnieniem z cła).

Zastosowanie procedury wymaga oczywiście uzyskania stosownego pozwolenia. Odpowiednie formularze znajdują się na stronie Ministerstwa Finansów.

Zastosowanie tej procedury ma sens, gdy eksportujemy z poza Unii dużo towarów, które np. mogą się zepsuć (myślę, że najczęstszym powodem występowania o pozwolenie na stosowanie uszlachetniania biernego jest naprawa).

Wysyłając towary do naprawy przedkładamy w Urzędzie Celnym pozwolenie na uszlachetnianie bierne, gdy wracają, a naprawa była objęta gwarancją nie płacimy cła. Jeśli jednak za naprawę płaciliśmy, musimy uiścić cło od zapłaconej za naprawę kwoty.

W ramach procedury możemy także wymienić zepsuty towar na naprawiony, a jeżeli chcemy uzyskać go wcześniej niż wywieziemy wadliwy produkt musimy złożyć zabezpieczenie (np. gotówka, polisa).

Działania w ramach procedury uszlachetniania musimy oczywiście w wyznaczonym w pozwoleniu terminie rozliczyć z Urzędem Celnym i tu też najlepiej uzgodnić to z kierownikiem właściwego Urzędu Celnego.

Ciekawa jestem bardzo czy stosujecie w codziennej działalności  procedury uszlachetniania. Ja, bardzo dużo korzystałam z tych procedur przed wejściem Polski do Unii. Ilość papierkowej roboty, rozliczenia, pilnowanie aby na SAD znalazły się odpowiednie dane , problemy przy odprawie były na dłuższą metę dobijające. Teraz staram się szukać alternatywnych rozwiązań np. kupno – sprzedaż za tą samą kwotę i jeśli nie ma cła to VAT się odlicza i również nie ma żadnych kosztów. Są też inne sposoby, ale to już ewentualnie jakby ktoś z Was miał pytania.

This entry was posted on wtorek, Czerwiec 15th, 2010 at 11:09 and is filed under Bez kategorii. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

3 Responses to “Uszlachetnianie bierne (Outward processing)”

 1. Kinga Says:

  Witam,
  po przeczy taniu powuższych informacji zaniepokoiłam sie że uszlachetnianie bierne jest (jak napisałaś) trudne do rozliczania. Mam taki problem. Pracuje w firmie, która dużo importuje i często się zdaża że produkty importowane sa wadliwe w związku z tym chcielibyśmy odsyłając je do dostawców korzystac z procedury uszlachetniania biernego. Jestem jednak zielona z tego tematu. Czy moge prosic o praktyczne wskazówki jak sie do tego zabrać? Przeczytałam że można bez pozwolenia tylko dołączjąc do wysyłki specjalny formularz. Na co zwrócic uwagę? Na czym polega to “rozliczanie” procedury? Czy odsyłając taki towar do dostawcy musze wczesniej z nim uzgodnic tą procedure np. po to że on odsyłając mi w zamian sprawny towar będzie musiał jakies specjalne dokumenty dołączyć tzn. czy dla niego to cos zmienia że my mu na tej procedurze odesłalismy towar?

 2. Artur Says:

  Ja kupiłem (prywatnie) sprzęt audio w USA. Zapłaciłem cło i VAT, ale kiedy otrzymałem sprzęt okazało się, że został wysłany nie ten co zamówiłem.
  Napisałem do sprzedawcy, a ten bez wahania wysłał mi to co pierwotnie zamówiłem, całkowicie za darmo (nawet kosztów wysyłki nie poniosłem).
  Sprzęt jest w drodze a ja obawiam się, że UC będzie chciał mi naliczyć cło i VAT. Na zdrowy rozsądek wydaje mi się, że nic nie powinienem płacić bo nie poniosłem żadnych kosztów i nie był to zakup.
  Ponoć firma napisała, że jest to warranty replacement.
  Co powinienem zrobić – czekać na pismo z agencji celnej czy dzwonić do firmy kurierskiej już teraz i wysłać jakieś wyjaśnienia?
  Przesyłka chyba nie zostanie oclona z automatu bo nie ma tam faktury czy rachunku.
  P.S. Bardzo fajny blog.

 3. Aneta Says:

  Witam
  Na razie nic bym nie robiła może nie zatrzymają paczki do odprawy celnej, ważne co napisali na liście przewozowym (jaką wartość podał sprzedający). Jeśli zatrzymają do odprawy mogą być problemy, tzn. będą chcieli znać wartość celną towaru, aby od tego naliczyć należności i nie obchodzi ich wtedy, że dostałeś sprzęt za darmo – niestety.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.