Skład celny (Customs warehousing procedure)

To obszerny temat, napiszę dla Was to co wiem z praktyki. Przez lata prowadziłam skład celny  publiczny typu A. Zajmowałam się tym od zera czyli załatwiałam potrzebne pozwolenia, co wiązało się ze spełnieniem szeregu wymogów technicznych i formalnych.

O procedurze składu celnego myślimy wtedy, kiedy chcemy odroczyć sobie zapłatę należności celnych. Tak więc jest to procedura celna zawieszająca.Towary, które sprowadzimy spoza Unii i obejmiemy tą procedurą nie podlegają zapłacie należności celnych, za to nie można nimi swobodnie dysponować. Są wprowadzone do składu celnego (fizycznie – odpowiednio oznaczony magazyn) i muszą tam być składowane do czasu ich wyprowadzenia czyli np. dopuszczenia do obrotu. Jednakże wielką zaletą jest to, że można je wyprowadzać partiami i tylko za wyprowadzoną część płacimy należności.

Czas składowania towarów w składzie celnym jest nieograniczony.

Są dwa podstawowe rodzaje składu celnego:
- publiczny
- prywatny

Skład celny publiczny – w tym składzie mogą być przechowywane towary różnych firm, a nie tylko prowadzącego skład. Taka obca firma musi mieć podpisaną umowę na składowanie towarów z prowadzącym skład celny. Oczywiście jest to usługa płatna. W tej grupie wyróżniamy różne typy składów w zależności kto ponosi odpowiedzialność za powstanie jakiś nieprawidłowości.

typ A – odpowiedzialność prowadzącego skład

typ B – odpowiedzialność korzystającego ze składu

typ F – prowadzącym jest organ celny

Skład celny prywatny – w tym składzie mogą być przechowywane towary tylko prowadzącego skład celny

Prowadzenie składu celnego generalnie wymaga złożenia zabezpieczenia, które miałoby zabezpieczać zawieszone należności celne. Zdarza się jednak, że organy celne  odstępują od tego wymogu. Jeśli mamy ogólnie mówiąc dobrą opinię możemy się o to strać, a warto, bo z zabezpieczeniem jest mnóstwo zachodu.

Aby skorzystać z procedury składu celnego musimy uzyskać pozwolenie na korzystanie z procedury celnej, odpowiednie formularze wniosków i instrukcji znajdują się na stronie ministerstwa finansów

http://www.mf.gov.pl/index.php?const=2&dzial=565&wysw=2

Jednakże jeżeli chcemy mieć własny  skład celny publiczny bądź prywatny musimy się jeszcze postarać o Pozwolenie na prowadzenie składu celnego.

Pamiętajmy o tym, że można korzysta z procedury składu celnego,  nie mając własnego składu (umieszczamy towar w składzie celnym publicznym), ale nawet wtedy gdy mamy własny skład musimy mieć pozwolenie na korzystanie z procedury składu celnego (co według mnie jest dużą przesadą).

Podsumowując i porządkując powyższe:

- korzystanie ze składu celnego publicznego (nie mamy swojego) wymaga uzyskania Pozwolenia na korzystanie z procedury składu celnego

- posiadanie własnego składu i korzystanie z niego wymaga uzyskania Pozwolenia na prowadzenie składu celnego i Pozwolenia na korzystanie z procedury składu celnego.

Tyle podstawowych informacji. Jeśli macie jakieś szczegółowe czy praktyczne pytania bardzo proszę skorzystajcie z komentarzy, a ja postaram się odpowiedzieć!

This entry was posted on poniedziałek, Czerwiec 14th, 2010 at 10:37 and is filed under Bez kategorii. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.