Dług celny (Customs debt)

Jak wspomniałam wyżej dopuszczenie towarów do obrotu powoduje powstanie długu celnego. Oznacza  to, że należy zapłacić

- należności celne czyli cło
- podatki czyli VAT

Ważne: dług celny jest odpowiednikiem zobowiązania podatkowego z wszystkimi z tym związanymi konsekwencjami, nie można go traktować na równi z zobowiązaniem w stosunku do partnera handlowego

Zobowiązanym do zapłaty długu celnego jest osoba, która dokonała zgłoszenia towaru, najczęściej Importer.
Importer jest zobowiązany do uregulowania długu celnego w ciągu 10 dni, bezpośrednio do właściwej Izby Celnej (właściwość miejscowa – w zależności od miejsca dopuszczenia towaru do obrotu).
W praktyce wygląda to następująco:
jeśli
- działamy przed UC samodzielnie, nie posiadamy przedstawiciela, sprawa jest jednoznaczna – aby zwolniono nam towar regulujemy dług celny jak najszybciej (nie później niż do 10 dni, bo będą odsetki) przedstawiamy dowód zapłaty ( dzisiaj wystarczy potwierdzenie zapłaty przesłać do UC mailem lub fax-em) i już możemy dysponować towarem;

w praktyce jednak powyższa sytuacja to rzadkość, najczęściej:

- naszym przedstawicielem przed UC jest wybrana i upoważniona przez nas Agencja Celna wtedy wszystko zależy od umowy z Agencją
ja spotkałam się tu z następującymi sytuacjami:

a) Agencja Celna reguluje wszystko z Urzędem Celnym, a nam wystawia normalną fakturę z kilkudniowym terminem płatności (jest to najwygodniejsze rozwiązanie, bo towar wysyłany jest bez zbędnej zwłoki zaraz po odprawie celnej, nie musimy też płacić zaliczki i potem jej rozliczać, przesyłać potwierdzenia itp.)
wada:jest to zawsze usługa płatna, Agencja Celna pobiera prowizję

b) Agencja Celna reguluje wszystko z Urzędem Celnym, ale mimo to zanim wyśle nam towar chce pieniądze (również bierze za to prowizję lecz powinna być ona dużo mniejsza niż w pierwszym przypadku)

c) Agencja Celna przedstawia UC zabezpieczenie długu celnego, zwalnia towar, a my płacimy bezpośrednio do Izby Celnej (prowizja powinna być minimalna)

Ważne: aby dług celny był uregulowany na czas

Nawet jeśli naszym przedstawicielem jest Agencja Celna, w razie zwłoki z zapłatą, UC zwróci się w końcu do nas, a wtedy mogą już wchodzić w grę odsetki ustawowe, a w drastycznym przypadku postępowanie komornicze.

Co warto podkreślić, Urzędy Celne są teraz bardzo elastyczne, dzwonią do firm, rozmawiają, negocjują, wszystko można polubownie załatwić.
Moja rada, korzystajcie z telefonów, zlokalizujcie w Izbie Celnej osobę, która zajmuje się waszą firmą i bądźcie z nią w stałym kontakcie. To się opłaca, bo nie spotkają was wtedy niemiłe niespodzianki, typu Postanowienie o wszczęciu postępowania karno-skarbowego.
W następnym rozdziale omówię składniki długu celnego, ze szczególnym naciskiem na cło.

This entry was posted on czwartek, Styczeń 7th, 2010 at 10:49 and is filed under Bez kategorii. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

2 Responses to “Dług celny (Customs debt)”

  1. opener Says:

    Po roku naliczono mi od sprowadzonego towaru dodatkową akcyzę. Stało się to po tym jak okazało się, że firma od której kupiłem towar w danym czasie nie istniała. Stworzył się dług celny na kwotę 30000zł. Starałem się spłacać go w częściach. Miałem człowieka w IC, która zajmowała się moją firmą i byłem w stałym kontakcie.
    Od stycznia 2010 okazało się, że dług celny “przeszedł” na granicę, czyli jeśli sprowadzę towar zostanie zatrzymany na granicy w poczet długu celnego. Jak IC chce odzyskać pieniądze jeśli pozbawiła mnie źródła dochodu?

  2. Aneta Says:

    No tak, nie zawsze niestety postępują racjonalnie. Lepiej by było oczywiście rozłożyć dług na raty. Może trzeba się odwołać od decyzji? A co to za Izba Celna jeśli można spytać?

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.