CELINA

Od dawna zastanawiam się nad genezą tej nazwy. Może ktoś kto to przeczyta wie i mi odpowie. Najpopularniejsza Celina to ta z piosenki Kazika przecież.

Tu jednak chodzi o bardzo rozbudowany system informatyczny, który służy do przesyłania w formie elektronicznej zgłoszeń celnych oraz deklaracji INTRASTAT.


System od momentu wdrożenia działa dobrze, owszem zdarzają się błędy i awarie, ale są w miarę szybko usuwane. Nad wszystkim czuwa sztab ludzi, do których w każdej chwili można zadzwonić. Mało tego – starają się pomóc, są uprzejmi i profesjonalni. Obok link do strony, z numerami kontaktowymi, jeśli czegoś nie wiesz, po prostu dzwoń.


CELINA umożliwia przesyłanie drogą elektroniczną zgłoszeń celnych. W tym celu musimy uzyskać z Izby Celnej login. Gdy już go mamy możemy działać. Ja korzystałam z przesyłania zgłoszeń celnych przy procedurze uproszczonej (zakładka Celina Opus przy powiadomieniach, Celina Web przy sadach uzupełniających). Jest to  bardzo wygodna sprawa. W ciągu godziny możemy mieć zwolniony i gotowy do przyjęcia towar!


Procedura uproszczona to jednak bardzo obszerny temat. Będzie kiedyś przedmiotem moich rozważań.


Przez stronę CELINY możemy też przesyłać deklarację INTRASTAT. I znowu polecam skorzystanie z tej drogi. Nie mnożymy papierków, w momencie przesłania deklaracja jest rejestrowana, a ewentualne błędy natychmiast weryfikowane najczęściej drogą mailową ale też telefonicznie.


Intrastat jako, że również jest obszernym tematem, będzie przedmiotem odrębnego rozdziału.

This entry was posted on czwartek, Marzec 11th, 2010 at 09:53 and is filed under Bez kategorii. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.