Agencje celne

Przed Urzędem Celnym, najczęściej reprezentują nas (firmę) Agencje Celne. Pełnią one rolę naszego pełnomocnika.
W przepisach przewidziano dwie formy przedstawicielstwa: pośrednie i bezpośrednie.


Przedstawicielstwo bezpośrednie: przedstawiciel działa w imieniu i na rzecz osoby, którą reprezentuje (w praktyce oznacza to, że Agencja Celna nie jest stroną dla Urzędu Celnego tylko firma, którą Agencja Celna reprezentuje).


Przedstawicielstwo pośrednie:
przedstawiciel działa na rzecz innej osoby lecz we własnym imieniu (w praktyce oznacza to odpowiedzialność solidarną Agencji Celnej .

W rzeczywistości wygląda to tak, że dostajemy od Agencji Celnej formularz upoważnienia do wypełnienia. Warto go przeczytać, aby wiedzieć w jakich sprawach Agencja Celna może nas reprezentować.
Upoważnienie może być podpisane tylko przez osobę umocowaną w KRS -ie.

Wybór reprezentującej nas Agencji Celnej jest bardzo ważny, jej sprawne działanie ma duży wpływ na funkcjonowanie naszej działalności.

Bardzo często Agencje Celne są częścią dużej firmy transportowej, bądź kurierskiej. Korzystanie z ich usług ma swoje dobre i złe strony. Często też jest nam narzucone przez kontrahenta, który wysyła wszystko takim, a nie innym kurierem.

Najpopularniejsze firmy kurierskie działające na polskim rynku to: DHL, UPS, TNT i Fedex. Agencje Celne funkcjonują tam w taki sposób, że oprócz Agentów Celnych, którzy muszą posiadać odpowiednie licencje, są osoby, które bezpośrednio kontaktują się z klientem. Tak więc z Agentem Celnym raczej nie mamy bezpośredniego kontaktu, a przynajmniej jest on bardzo utrudniony. Może usprawnia to pracę Agencjom i być może podyktowane jest to dużą ilością pracy Agenta. Dla mnie jednak osobiście, przekonywanie do moich racji osobę, która to musi dalej przekazać jest czasami bardzo irytujące, zwłaszcza, że czasami dochodzi do przekłamania informacji. Bywa też tak, że duża rotacja osób w takich firmach utrudnia poczynienie jakiś ważnych ustaleń.

Bardzo lubię natomiast współpracę z małymi Agencjami Celnymi, gdzie zawsze kontaktuję się z jedną i tą samą osobą i wiem czego się mogę po niej spodziewać. Takie małe Agencje bardzo często zatrudniają Agentów o dużej wiedzy teoretycznej ale też praktycznej, bo muszą sobie radzić z wieloma problemami samodzielnie. Jeżeli jeszcze do tego dochodzi dobry kontakt takiej Agencji z Urzędem Celnym to już w ogóle ideał. Wiedząc, że konkurują z gigantami typu wyżej wymienione firmy kurierskie mają też konkurencyjne ceny. Poza tym, żeby utrzymać dobrego klienta potrafią zrobić wiele. Zdarzyło mi się, że Agent Celny jednej Agencji ze Szczecina przychodził do pracy o północy,  żeby zgłosić bardzo pilny dla nas towar.

Takie działanie w dużych, obarczonych mnóstwem procedur Agencjach Celnych nie jest możliwe. Tam Agent pracuje np. do 16-tej , a potem nie ma szans już nic załatwić. Bardzo rzadko się zdarza,  aby nagięli dla firmy swój np. czas pracy. Owszem, zdarzało się, ale sprawa musiała rozegrać się na najwyższym szczeblu np. dyrektor – dyrektor, prezes – prezes. Dobrze wiecie zapewne jakie to jest niezręczne prosić o pomoc Dyrektora w sprawie, która leży w naszych kompetencjach!


Każda firma przez lata dochodzi do formy współpracy z Agencjami czy firmami transportowymi, która najbardziej jej odpowiada. Są firmy, które stawiają jedynie na duże i znaczące na rynku firmy kurierskie typu DHL, TNT czy UPS, ja jednak radzę: czasami warto rozważyć inne opcje.

This entry was posted on wtorek, Luty 2nd, 2010 at 12:50 and is filed under Bez kategorii. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.