IMPORT I EKSPORT

Dwie podstawowe procedury celne, z którymi każdy śmiertelnik miał albo będzie miał do czynienia
to
- dopuszczenie do obrotu (import)
oraz
- wywóz ( eksport).

Omówię więc każdą z nich:

DOPUSZCZENIE DO OBROTU (IMPORT)

procedura, którą mogą zostać objęte towary spoza Unii Europejskiej , zgłoszenie towarów do tej procedury powoduje powstanie długu celnego, czyli konieczności zapłaty należności celnych (cło, VAT, akcyza). Towar dopuszczony do obrotu uzyskuje status towaru wspólnotowego i może swobodnie przemieszczać się w granicach Unii Europejskiej.
Jeden z problemów z jakimi borykają się firmy od czasu wstąpienia Polski do Unii jest konieczność odróżnienia towarów wspólnotowych od nie mających takiego statusu.

Ważne: badany zawsze w takim wypadku ruch towaru, skąd towar został nadany bezpośrednio do naszej firmy (mniej ważna jest faktura).
Mógł być przecież wyprodukowany w Tajwanie, ale do naszej firmy przyszedł z Niemiec – towar wspólnotowy
(sprawdzamy dokument CMR, list przewozowy, ruch przesyłki w internecie).

Mógł być sprzedany nam przez firmę z Niemiec, ale przyszedł do nas z Tajwanu – towar niewspólnotowy, musi być prawidłowo dopuszczony do obrotu.

Co świadczy o tym, że towar został prawidłowo dopuszczony do obrotu:
najbezpieczniej posiadać dokument, który o tym świadczy.
Przynajmniej ja, w mojej pracy przyjęłam taką zasadę i podczas rozlicznych kontroli celnych czy skarbowych było to zbawienne.

Dokumenty świadczące o dopuszczeniu towarów do obrotu czyli o tym, że towary uzyskały status towarów wspólnotowych:

- dokument SAD (Single Administrative Document) – obowiązujący we wszystkich krajach członkowskich formularz odprawy celnej – jeśli jest SAD nie ma wątpliwości, że towar został dopuszczony do obrotu

- wpis do rejestru – dokument stosowany w wypadku gdy towar został dopuszczony w tzw. procedurze uproszczonej , powinniśmy znaleźć na nim nr PWD, informacje o towarze jak również wyliczone należności celne (można go traktować na równi z SAD-em), więcej informacji na ten temat przy okazji omawiania procedury uproszczonej

- oświadczenie firmy kurierskiej, że towar został dopuszczony do obrotu na tzw. SAD zbiorczym lub wydruk z systemu elektronicznego świadczący o tym – bardzo często w przypadku przesyłek o niskiej wartości, z powodów ekonomicznych towary dopuszcza się do obrotu na SAd-ach zbiorczych,  nie dostaniemy wtedy odrębnego dokumentu dla naszej firmy, bo na SAdzie ujętych jest wiele rożnych firm, mało tego takie dopuszczenie następuje np. w Paryżu ciężko wtedy o jakikolwiek dokument.
Radzę, domagajmy się wtedy od przewoźnika choćby oświadczenia. Mają obowiązek go nam przedłożyć, ponieważ mają dostęp do odpowiednich dokumentów.

WYWÓZ (EKSPORT)

procedura umożliwiająca wyprowadzenie towarów poza obszar celny Unii Europejskiej, towary z chwilą wywozu tracą status towarów wspólnotowych, objecie towarów procedurą następuje w Urzędzie Celnym (Obecnie nie ma żadnej rejonizacji, może to być każdy UC na terenie Unii)

Ważne: istotny jest ruch towaru, nie jego sprzedaż, towar sprzedany do Niemiec ale dostarczony do Tajwanu straci status towaru wspólnotowego, a dostarczony do Niemiec, a sprzedany do Tajwanu nadal będzie wspólnotowy

Ważne: udokumentowanie faktycznego wywozu towaru poza obszar celny Wspólnoty, ponieważ pozwala na zastosowanie zerowej stawki VAT-u

Dokument uprawniający do zastosowania zerowej stawki VAT :

- do niedawna : karta 3 SAd-u z pieczecią POLSKA-CŁO (polski UC),

- obecnie : po szczęśliwym wdrożeniu elektronicznego systemu kontroli eksportu ECS   komunikat IE599 generowany w XML

Ważne: ma to być komunikat IE599 tylko komunikat z takim symbolem jest potwierdzeniem wywozu towaru poza granice Unii Europejskiej

Radzę archiwizować je w formie elektronicznej, ale także wygodnie jest drukować je i spinać razem z fakturą eksportową. Kontrole skarbowe sprawdzające zasadność zastosowania zerowej stawki celnej są bardzo częste, w wypadku posiadania do każdej faktury takiego komunikatu nie ma żadnej wątpliwości co do słuszności zastosowania zerowej stawki.
Kto powinien nam je dostarczać: zasadniczo w naszym imieniu eksportu dokonują Agencje Celne i to one otrzymają komunikat.

Ważne: mają obowiązek nam go przekazać (komunikat IE599 jest dla nas).

Od czasu jak działa ECS życie eksportera jest łatwiejsze, system świetnie się sprawdza.
Przynajmniej ja mam bardzo dobre doświadczenia w tym względzie.
A jak wasze opinie na ten temat?

This entry was posted on środa, Styczeń 6th, 2010 at 10:40 and is filed under Bez kategorii. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

31 Responses to “IMPORT I EKSPORT”

 1. Bankowy Says:

  Blog dodaliśmy do ulubionych :) pozdrawiamy autora.

 2. Aneta Says:

  Cieszę się, oby więcej takich komentarzy!

 3. zabawki dla dzieci Says:

  Tez kiedyś ogarniałam podobne rzeczy. Niestety właśnie mam już dużo mniej czasu. Szkoda :9

 4. Radek Says:

  Witam!
  A czy moglbym sie dowiedziec jak wyglada eksport towarow poza UE za posrednictwem firmy kurierskiej? Nasza firma chce uruchomic sprzedaz internetowa swoich produktow, wysylac bedziemy ups-em (firma znajduje sie w Niemczech i stamtad bedziemy wysylac towar) i nie jestem pewien jak wygladaja w tym przypadku procedury celne. Wszystkie towary beda powyzej 22EUR limitu. Czy w tym przypadku eksportem zajmuje sie ups? Bede bardzo wdzieczny za pomoc.
  Pozdrawiam!
  Radek

 5. Aneta Says:

  Jeśli firma jest zarejestrowana w Niemczech to nie będzie żadnego problemu. UPS wszystko załatwi, trzeba ich tylko upoważnić. Przeczytaj jeszcze mój rozdział o Agencjach Celnych, a myślę, że będziesz już wszystko wiedział. Oczywiście będzie to procedura wywozu czyli eksport. Jeśli po przeczytaniu tego rozdziału będziesz miał jakieś wątpliwości pytaj postaram się pomóc.

 6. Aneta Says:

  A i jeszcze jedno, jeżeli firma jest zarejestrowana w Niemczech i towary są wysyłane z Niemiec należy dać upoważnienie niemieckiej firmie kurierskiej.

 7. Radek Says:

  Witam!
  Dziekuje bardzo za odpowiedz. Ale mam jeszcze jedno pytanie. Poczytalem troche na oficjalnych stronach sluzby celnej RP i rozne dokumenty unijne i o ile dobrze zrozumialem to w zwiazku z wprowadzeniem systemu ECS odbywaloby sie to tak: wysylam do sluzby celnej (odpowiednio w Niemczech) przez internet zgloszenie celne w postaci formularza IE515; z powrotem otrzymuje potwierdzenie EAD (Urzad Wyjscia) i ten dokument wraz z faktura i listem przewozowym do ups. Nastepnie ups w momencie wywozenia towarow poza UE poddaje te towary kontroli celnej (Urzad Wyprowadzenia) na podstawie dolaczonych dokumentow i jesli wszystko przebiegnie pozytywnie to ja dostaje od urzedu przez internet potwierdzenie IE599 o wyjsciu towarow. Czy tak to faktycznie sie odbywa? I czy ja musze wtedy placic ups-owi za usluge w zalatwianiu formalnosci celnych czy to juz jest wliczone w cene paczki poza UE?
  Pozdrawiam serdecznie autorke! :)
  Radek

 8. Aneta Says:

  Pewnie możesz to wszystko zrobić ale wymaga to pewnych przygotowań. Nie wiem czy to czytałeś
  http://www.mf.gov.pl/dokument.php?const=2&dzial=699&id=208297
  Są jakieś nowości od 1 lipca. Ja powiem szczerze działałam przez Agencje Celne. Interesowało mnie tylko wystawienie poprawnej faktury, po czym jak towar został wyprowadzony poza granice Unii otrzymywałam komunikat IE599, dzięki któremu można odliczyć VAT. No, ale trzeba podejmować nowe wyzwania. Obecnie mam przerwę w pracy zawodowej, ale od września zaczynam działać i pewnie będę wdrażać te wszystkie nowości.
  Radzę Ci Radku skontaktuj się ze swoją Izbą Celną i po prostu wypytaj o wszystko. Z doświadczenia wiem, że raczej mają ambicje pomóc. Albo wybierz tą łatwiejszą drogę, zleć wszystko firmie kurierskiej, najczęściej taka usługa jest wliczona w cenę transportu, a jak nie to można to wynegocjować, konkurencja jest przecież duża. Powodzenia. Napisz koniecznie co postanowiłeś.

 9. Radek Says:

  I ja chyba bede musial zrobic to samo. Bo jesli bede robil to wszystko sam to musze znac stawki celne na swoje produkty (odziez) we wszystkich krajach do ktorych bede wysylal. A to chyba bedzie ponad moje mozliwosci. Jeszcze musze pogadac z UPSem.
  Znalazlem gdzies na necie ze nie ma cla na produkty do 150E, a w kodeksach ze do 22E. Jak to w koncu jest?
  Jak to wszystko u nas w firmie bedzie rozwiazane bede wiedzial dopiero w lipcu bo na razie trwaja przygotowania. Ale na pewno napisze jak to sie u nas bedzie odbywac.

 10. Aneta Says:

  Weź pod uwagę, że ty będziesz eksportował więc nie ty będziesz płacił cło tylko importerzy. Ważną informacją dla Ciebie jest to, że towary do wartości 1000 EUR można wysyłać na tzw. SAD zbiorczych, co znacznie przyspiesza odprawę celną. Trzeba jednak pamiętać wtedy o tym, żeby od Agencji wyciągnąć komunikat IE599, bo oni przy SAD zbiorczych niechętnie je do firm odsyłają.
  Zaś te zwolnienia o których piszesz są ważne przy imporcie. Towary do 22 EUR są zwolnione z cła i VAT-u i mogą być objęte SAD zbiorczym, zaś do 150 EUR są zwolnione tylko z cła.

 11. Radek Says:

  Chodzi mi o to ze na przyklad nasza konkurencja, ktora ma juz sklep internetowy pisze na swojej stronie ze pokrywa wszelkie koszty celne itp. i ze klient nie bedzie takimi oplatami obciazony (oplaty prawdopodobnie wliczone w cene produktu). Na jakiej zasadzie oni to robia? Przepraszam ze jestem taki upierdliwy ale mam z tym wszystkim do czynienia po raz pierwszy a bede za to odpowiedzialny i chcialbym zeby to wszystko przebiegalo sprawnie i zgodnie z prawem i zeby uproscic odbiorcy cala ta procedure celna.

 12. Aneta Says:

  Prawdopodobnie mają taką umowę z firmą kurierską, np. UPS załatwia wszystko odprawę eksportową i importową, opłaca też należności celne (albo przedkłada swoje zabezpieczenie), a potem firmie w której imieniu to robi wystawia fakturę. Tak przynajmniej jest najprościej. Pozdrawiam.

 13. Renata Says:

  dzien dobry. Mam problem ,czy mozesz mi wyjasnic jak wyglada w prakryce odprawa celna wywozwowa w ECS i importowa w ICS ?

 14. Aneta Says:

  Witam!
  ECS już funkcjonuje, jest to system informatyczny obsługujący zgłoszenia celne w wywozie. W praktyce, uważam jest to duże ułatwienie, zrezygnowano z tradycyjnych SAD-ów, a zastąpiono je komunikatami w XML, które otrzymujesz mailem, jeśli otrzymasz komunikat o symbolu IE 599, możesz uznać, że towar wyjechał poza granice Unii i odliczyć VAT.
  Jeśli chodzi o ICS to z tego co wiem nie został jeszcze do końca wdrożony. Wyobrażam sobie jednak, że będzie to bardzo podobnie wyglądało. Pozbędziemy się stosów papierów. Jeśli jeszcze masz jakieś pytania to czekam. Pozdrawiam.

 15. Renata Says:

  mam jeszcze pare pytan pani Anetko , ale to za chwile sie odezwe,pozdrawiam.

 16. Renata Says:

  Witam Pani Anetko, ma pytanie, czy do oprawy w systemie ECS jest potrzebna prznaleznosc miejscowa urzedu celnego? Czy towar mogę zgłaszać bezposrednio na uc wywozu?

 17. Aneta Says:

  Witam, według mnie, można zgłaszać towar do Urzędu Celnego wywozu, przynależność miejscowa ma znaczenie raczej przy innych sprawach, typu – Wnioski o różne pozwolenia itp. Pozdrawiam.

 18. Renata Says:

  Witam serdeczne,jak w praktyce wygląda odprawa celna w imporcie w systemie elektronicznym ICS ? czy mozna w tym systemie odprawiać wszystkie towary importowane?

 19. Radek Says:

  Witam!
  Mialem dac znac jak rozwiazalismy w firmie problem z rozliczeniami celnymi przy sprzedazy online. Niestety jeszcze nie ruszylismy. Ale zastanawiam sie czy przy wysylkach (np. do USA) paczek o wartosci ok. 500 euro musze sporzadzac papiery celne. Mysle ze z reguly wartosc jednej przesylki nie bedzie przekraczala tej kwoty. Czy w takim wypadku otrzymam po prostu IE599 od firmy kurierskiej (lub ich agencji celnej)?
  Pozdrawiam

 20. Aneta Says:

  Witam. Jestem na urlopie i dlatego odpowiadam tak późno. Musisz sporządzić papiery celne np. wystawić fakturę eksportową. Tak jak wspominałam wcześniej ważne jest to czy będziecie to robić sami czy przez Agencję Celną. Jeśli sami na razie się nie wypowiadam, jeśli przez Agencję wystarczy, że otrzymają od Ciebie fakturę, a ty bez względu na jej wartość powinieneś otrzymać komunikat IE599 po przekroczeniu przez towar granic UE. Pozdrawiam.

 21. Arek Says:

  Witam!
  Proszę o pomoc w rozwiązaniu jednej sprawy. Jestem całkowicie “zielony” w tym temacie.
  Jesteśmy firmą produkującą domy prefabrykowane (firma zarejestrowana i mająca siedzibę w Polsce). Sprzedajemy teraz taki “domek” firmie niemieckiej (jest ona płatnikiem i to im wystawiamy fakturę), z tym że dom ma być wysłany na plac budowy w Szwajcarii (poza UE). Jakie procedury celne obowiązują, jakie dokumenty i kto ma je wypełnić (pierwszy raz spotykam się z takim przypadkiem)
  Proszę o w miarę prostą (krok po kroku) odpowiedź
  Z góry dziękuję i pozdrawiam

 22. Aneta Says:

  Witam
  jeśli towar wysyłasz poza UE to jest to eksport, bez względu na to, że kupującym jest firma Niemiecka. Czeka Cię normalna odprawa celna (przeczytaj na moim blogu o odprawie celnej i o eksporcie to Ci się trochę sprawa rozjaśni). Fakturę wystawi wasza firma będzie wyglądała tak jak zawsze, ale warto dodać odbiorcę, którym będzie jakaś firma w Szwajcarii. Nie wiem jak wozicie towary do Niemiec, bo musisz wybrać przewoźnika i Agencję Celną (przeczytaj też o Agencjach Celnych).
  Najprościej zrobić tak: wybrać dobrego przewoźnika, który ma własną Agencję Celną i oni, jeśli rzeczywiście są dobrzy powinni Ci we wszystkim pomóc i wszystko wytłumaczyć.
  A jeszcze ważna sprawa : Niemcom fakturę wyślesz pocztą, ale musisz też dać taką samą do odprawy celnej. Poczytaj jeszcze trochę bloga i pytaj dalej. Pozdrawiam.

 23. ania Says:

  Witam, proszę o pomoc , pierwszy raz wysłałam towar kurierem do Japonii. Otrzymałam od kuriera dokument ie599, ale nie ma tu moich danych tylko nadawcą jest kurier czy to jest dobrze?

 24. Aneta Says:

  Sprawdź czy jest nr faktury i czy jest poprawny, jeśli tak to jest ok.

 25. pphh Says:

  Witam,
  problem mam następujący: w sierpniu został wydany towar kontrahentowi z Ukrainy. Nie było odprawy eksportowej-brak informacji, itp. On ten towar przewiózł przez granicę bez żadnych dokumentów/odprawy.
  Oczywiście jesteśmy stracimy VAT.
  Mam pytanie, czy istnieje jakakolwiek droga legalizacji tego wywozu/eksportu.
  Z góry dziękuję z pomoc i pozdrawiam
  pphh14.

 26. Aneta Says:

  Wydaje mi się, że kontrahent zagraniczny powinien z waszą fakturą udać się do ich Urzędu Celnego ukraińskiego i tam dopuścić towar do obrotu,dostalibyście wtedy dokument, że towar przekroczył granice UE. Jeśli masz w ręku taki ukraiński SAD piszesz do polskiego UC, o wydanie decyzji, że towar przekroczył granice UE, jeśli oni to stwierdzą, możesz odliczyć VAT.

 27. pphh Says:

  Dziękuję za odpowiedź. Problemem jest tylko to, że kontrahent nie bardzo ma na to ochotę, jemu to obojętne…

 28. ania Says:

  Witam, dziękuję za odpowiedź w sprawie Japonii, ale na IE599 nie ma numeru mojej faktury. Co wtedy?

 29. Mariusz Says:

  A co w sytuacji, gdy towar po odprawieniu nie nadaje się do dalszej odsprzedaży ze względow jakościowych. Całość odesłano spowrotem do producenta. Co się dzieje z zapłaconym cłem i VATem?

 30. robert Says:

  witam kolega kupł w polsce sofy i kominek kwota 20 tys i ma faktury eksportowe chce zebym mu to przywiozł do norwegi chodzi o zwrot vatu ale w urzedzie celnum uslyszalem ze jako osoba prywatna ja mu teego nie moge przywiezc co jest granre bo chce to zgłosic u nas w urzedzie celnym ze dany towar zostanie eksprtowany a on zapaci w norwegi podatek 25% vat a w polsce mu zwroca 22% o co chodzi ze ja jako prywatna osoba niby nie moge tego przewiesc tylko mam to zlecic firmie transportowej czy to mozliwe ze ja jako osoba prywatna nie moge tego mu przywiesc. PROSZE O POMOC

 31. Aneta Says:

  Raczej nie możesz (piszę raczej, bo jestem pewna na 90%) z przewozem towaru poza Unię są związane koszty transportu, które podwyższają wartość towaru, jak więc wystawisz fakturę, poza tym są jakieś specjalne warunki, które trzeba spełnić żeby świadczyć takie usługi, a spełniają je firmy transportowe, pomyśl tylko firmy spedycyjne poszłyby z torbami jeśli każdy mógłby to robić. Zadzwoń sobie do jakiejs informacji celnej i niech Ci to wytłumaczą, w tej kwesti nie czuję sie ekspertem.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.